Mobilne Centrum Analizy Mleka to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce.

Jest to specjalistyczny pojazd laboratoryjny przystosowany do wykonywania zaawansowanych analiz mleka i siary w warunkach terenowych, bezpośrednio u hodowcy. Projekt powstał w ramach konsorcjum, które tworzą firma Farm Innovations Sp. z o.o. wraz z Instytutem Zootechniki Państwowy Instytut Badawczy w Balicach.

Głównym celem utworzenia mobilnego laboratorium było umożliwienie hodowcom uzyskania szczegółowych informacji o jakości mleka w możliwie krótkim czasie i z użyciem nowoczesnych narzędzi.

Analiza surowca dokonywana jest bezpośrednio w gospodarstwie Klienta, a jej wyniki możliwe są do odczytu w aplikacji Stado.pl – natychmiast po przeprowadzonym badaniu. W dotychczasowej praktyce właściciel zwierząt musiał sam postarać się o pobranie próbek mleka, ich transport i przekazanie do laboratorium, często wiązało się to z długim czasem oczekiwania na wyniki oraz nierzadko znacznymi kosztami.

Laboratorium dedykowane jest gospodarstwom wytwarzającym produkty kierowane do sprzedaży bezpośredniej lub do lokalnych mleczarni i punktów skupu. Działania takie mają zabezpieczyć jakość produktu i bezpieczeństwo żywności.

Mobilne laboratorium zostało wyposażone w specjalistyczne urządzenia analityczne firmy FOSS: Milkoscan Mars 6 oraz BacSomatic. Analizatory te umożliwiają szybką analizę mleka lub siary pod względem podstawowych składników (białko, tłuszcz, kazeina, sucha masa, sucha masa beztłuszczowa, punkt zamarzania) oraz badania przesiewowe na zafałszowania w przeciągu minuty bez potrzeby stosowania środków chemicznych, jak również badanie zawartości bakterii i komórek somatycznych, na potrzeby weryfikacji jakości higienicznej mleka. Urządzenia umożliwia precyzyjny pomiar liczby bakterii i komórek somatycznych w czasie krótszym niż 9,5 minuty oraz sam pomiar liczby komórek somatycznych poniżej 1,5 minuty. Dodatkowo laboratorium dysponuje możliwością przeprowadzania szybkich testów do wykrywania pozostałości antybiotyków w mleku. Testy pozwalają uzyskać szybki wynik analizy mleka surowego, pasteryzowanego, sterylizowanego, mleka w proszku i serwatki.

Pojazd wyposażony jest we własne źródło zasilania, pozwalające na ciągłą pracę urządzeń.

W dniu 15. listopada 2019r. w Instytucie Zootechniki PIB w Balicach odbyła się premiera MCAM.

Wydarzenie komentowane było zarówno w mediach lokalnych, krajowych jak i czasopismach branżowych.

Artykuły:

  1. TVP – Program Agrobiznes
  1. TVP Kraków
  1. Top Agrar
  1. Instytut Zootechniki:

Laboratorium powstało w ramach programu Bridge Alfa finansowanego ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Szanowny Kliencie.

Jeżeli jesteś zainteresowany usługami Mobilnego Centrum Analizy Mleka możesz zwrócić się do nas z zapytaniem za pomocą poniższego formularza.